Haberler

Create PDF Email Yazdır

Merhaba kısa segment barret hakkında bilgi verir misiniz?, Neden olur, tedavisi var mıdır?, nasıl yapılır, barret olan butun hastalar kanser riski taşırmı, bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla.

Answer


Merhaba kısa segment barret hakkında bilgi verir misiniz?, Neden olur, tedavisi var mıdır?, nasıl yapılır, barret olan butun hastalar kanser riski taşırmı, bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla.Sn Talaş,

Barret Özofagus, yemek borusunun mide asiti ile yıllar boyu tahriş olması sonucu ortaya çıkan dejenerasyondur.

Her tür doku dejenerasyon gibi, kansere dönüşme riski potansiyeli taşır: Barrett olan segmentin kısa veya uzun olmasına bakılmaksızın.

Bu riskin ne kadar olduğuna bakarsak her yıl % 0.5 yani binde beştir. Tüm ömür boyu tedavi edilmezse bu risk toplamda (bileşik faiz gibi düşünebilirsiniz) en fazla % 5 olur.

Barrett tanısı olunca, hastaya tıbbi tedaviden ziyade artık cerrahi tedaviyi önermek gerekir. Çünkü tıbbi tedavi reflüyü önlemez, asitin tahrişini önler. Ömür boyu ilaç kullanma riski, ilaça rağmen zaman zaman bölgenin asitle karşılaşma riski ve son olarak asit dışında diğer hazım enzimlerinin de yemek borusuna zarar verdiğini bilmemiz nedeni ile Barret özofagusta cerrahi daha iyi bir seçenek olabilir.

Geçmiş olsun.

Dr Hamdi Koçer

 

 

 

 

 

Kategori